Організація навчання дітей за кордоном: поради батькам

З початку повномасштабного військового вторгнення росії в Україну чимала кількість українських дітей покинули її територію. Незалежно від місця, де вони перебувають, Україна гарантує цим дітям організацію навчання в дистанційній або в будь-якій іншій формі, що є найбільш безпечною для учнів.

Державна служба якості освіти підготувала для батьків дітей, які перебувають за межами України, відповіді на найпоширеніші запитання щодо організації освітнього процесу для своїх дітей, оцінювання, переведення у наступний клас чи отримання документів про освіту.

Чи обов’язково українським дітям йти до школи за кордоном?

На початку вторгнення рф для українських дітей-біженців за кордоном були створені умови, коли учні могли продовжувати навчатись в українській школі, не відвідуючи місцеву.

Тобто дитина могла і навчатись у школі України дистанційно, і піти до школи в країні, де перебуває. Дехто поєднував навчання і там, і там.

У новому навчальному році правила мають змінитись. Єврокомісар з внутрішніх справ Ілва Йоганссон наголосила, що українці, які виїхали до Європи, мають визначитись з навчанням дітей: діти мають навчатись у місцевих школах або повертатись в Україну. Тобто для дітей, які перебувають за кордоном, є два варіанти продовжувати здобувати освіту.

Варіант 1. Піти до школи в країні / місті, де перебуває дитина. Доречно, якщо ви не знаєте, як довго дитині доведеться залишитись за кордоном. Перевагою є спілкування дитини з однолітками, що допоможе краще зрозуміти нову країну та швидше опанувати мову. Утім, дитині доведеться пройти непростий процес адаптації – нова мова, нові вчителі, нові однокласники тощо.

Варіант 2. Комбінувати навчання у школі за кордоном та в Україні. У такому випадку основний час для навчання дитина приділяє школі за кордоном, водночас виконує завдання в українській школі, навчаючись дистанційно або індивідуально (на екстернаті чи сімейній (домашній) формі). Утім, варто слідкувати за навантаженням на дитину, оскільки вчитись у двох школах одночасно буде непросто.

Також батьки можуть дізнатись про українські школи у новій країні або місті. У багатьох містах Європи, Канади, США діють українські школи, де вчаться діти з української спільноти. Варто поцікавитись, чи є така школа у місті, де перебуває ваша дитина. Цей варіант допоможе тримати баланс між соціалізацією дитини в новій спільноті та навчанням в українській системі освіти.

Чи можливо навчатись одночасно у школі за кордоном і в українській школі? Чи у такому разі можна буде отримати документи про освіту в обох школах?

Так навчатись можливо, можна поєднувати навчання у двох школах – в Україні (дистанційно, на екстернаті, або сімейній (домашній) формі) та за кордоном. Водночас варто слідкувати за навантаженням на дитину, яке через таке навчання зросте. Одним із варіантів такого поєднання може бути навчання у школі за кордоном та екстернат в українській школі.

Учні зможуть отримати свідоцтво про освіту в українській школі, у якій вони навчалися до війни. Якщо наприкінці навчального року така школа не функціонує через війну, а учень – за кордоном, видати свідоцтво та заповнити додатки до них може будь-яка школа, яку визначить орган управління у сфері освіти. Для цього батькам або опікунам слід звернутися до відповідного органу управління. Цю інформацію може надати також класний керівник чи адміністрація закладу, де учень навчався до війни.

Якщо учень навчається у Міжнародній українській школі, вона і видаватиме документи про освіту.

Як отримати документ про освіту в школі за кордоном, у якій навчається ваша дитина, варто уточнити у самому закладі. Адже умови для цього можуть відрізнятись у різних країнах і навіть містах.

Які форми навчання в українській школі можна обрати? Які є варіанти продовжити навчання в українській школі?

Ваша дитина може залишитись навчатись у своїй школі на «дистанційці», яка стала поширеною ще під час пандемії COVID-19: коли уроки проходять онлайн. Це є очною формою, хоч і з використанням дистанційних технологій навчання. У такому разі батькам дитини не потрібно вчиняти жодних дій із документами.

Якщо ваша школа повністю зруйнована та не працює дистанційно або знаходиться на тимчасово окупованій території, ви можете написати заяву на зарахування дитини до будь-якої іншої школи в Україні.

Форми навчання в українській школі, які ви можете обрати для дитини за кордоном:

  • Дистанційна освіта як окрема форма навчання. Це окрема форма освіти, яка дає можливість навчатися та отримувати необхідні знання віддалено від школи. Якщо ви бажаєте зарахувати вашу дитину на дистанційну форму, варто поцікавитись у школі, чи навчає вона за такою формою, оскільки не всі школи мають для цього організаційні можливості.
  • Екстернат – навчання, коли учень або учениця може самостійно, зокрема в прискореному режимі, опанувати програму та, відповідно, отримати документ про освіту. Війна та перебування дитини за кордоном є підставами навчатись на екстернаті. Водночас, навчання за екстернатною формою не обмежує участь у зовнішньому незалежному оцінюванні. Навчаючись на екстернаті, ваша дитина зможе взяти участь у ЗНО на загальних підставах.
  • Сімейна (домашня) форма. Коли навчання дитині організовують батьки, а оцінюють педагоги. Учні, які навчаються за сімейною формою, проходять підсумкове оцінювання, а також атестацію.

Щоб дізнатись, чи організовує обрана вами школа ці форми навчання, варто звернутись до її сайту або зателефонувати за вказаними на сайті телефонами. Цю інформацію також можна отримати у органі управління у сфері освіти громади, міста або області. Якщо школа організовує ту форму навчання, що вас цікавить, необхідно звернутись до неї для зарахування / переведення дитини.

Чи можуть відрахувати дитину з української школи, якщо втрачено зв’язок зі своїми вчителями та закладом освіти?

Ні, не можуть. Жодного учня, незалежно від того, де він перебуває, чи має він можливість підтримувати зв’язок з своєю школою, чи ні, не виключать з української системи освіти. Відрахування можливе лише у разі, коли батьки звернуться до школи з відповідною заявою.

Як повернутись до української школи після того, як дитина певний час навчалась у школі за кордоном?

Після навчання у школі за кордоном важливо отримати у ній документи з інформацією про те, що дитина вивчала та як оцінили результати її навчання. Це дасть змогу перезарахувати частину оцінок зі спільних у програмах української та закордонної школи предметів, а також допоможе українським вчителям швидше інтегрувати дитину в освітній процес.

Якщо ви не втрачали зв’язок із українською школою та не подавали заяву про відрахування, то для повернення до школи в Україні не потрібно вживати додаткових заходів.

Якщо вашу дитину відраховували з української школи, необхідно буде написати заяву на її зарахування до закладу освіти.

У разі, якщо в учня відсутні оцінки за попередній рік навчання, батьки можуть подати заяву для проходження ним оцінювання навчальних досягнень (екстерном). На основі цього оцінювання педагогічна рада ухвалить рішення про те, до якого класу зарахувати дитину для подальшого навчання. Форму подальшого здобуття освіти учні та/або їхні батьки обирають самостійно.

Як продовжити навчання в Україні, якщо наша школа не працює або зруйнована?

Якщо ваша школа повністю зруйнована та не працює дистанційно або знаходиться на тимчасово окупованій території, ви можете написати заяву на зарахування дитини до будь-якої іншої школи в Україні.

Для цього потрібно зв’язатися з органом управління у сфері освіти громади, міста або області та отримати інформацію про школу, що організовує екстернатну чи дистанційну форму навчання, та звернутися у будь-який зручний спосіб до цієї школи для зарахування / переведення дитини для продовження чи завершення навчання, а також для видачі документа про здобуття освіти.

Як відбуватиметься переведення до наступного класу в українській школі, якщо дитина перебуває за кордоном?

Усі учні будуть переведені до наступного класу, якщо батьки не подали відповідну заяву про відрахування із закладу освіти.

Які українські ресурси можна використовувати для опанування програми?

  • Всеукраїнська школа онлайн – відеоуроки, тести та завдання для школярів 5-11 класів. Працює також у форматі мобільного додатка.
  • Всеукраїнський розклад онлайн – онлайн-розклад, розроблений Міністерством освіти і науки України на базі Google-календаря, який містить посилання на матеріали з різних ресурсів (Всеукраїнська школа онлайн, телеуроки, підручники тощо) для предметів згідно з календарно-тематичним плануванням. Уроки можна додавати собі у Google-календар.
  • «Навчання без меж» – трансляція уроків на українських телеканалах та платформах онлайн-телебачення. Це спільний освітній проєкт Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури та інформаційної політики, українських телеканалів ПЛЮСПЛЮС, «Піксель» та регіональних каналів Суспільного мовника, а також платформ онлайн-телебачення MEGOGOКиївстар ТБ1+1 videosweet.tv та volia.tv.
  • Електронні версії шкільних підручників з електронної бібліотеки Інституту модернізації змісту освіти. Тут можна знайти підручники з будь-якого предмета в електронному вигляді.
  • Матеріали українських дистанційних шкіл, які на час воєнного стану надають безкоштовний доступ всім охочим.

Чи може дитина залишитись на повторне навчання у тому самому класі, щоб надолужити відсутнє під час війни навчання?

Учнів 1 або 2 класів можна не переводити до наступного класу та залишити для повторного навчання у тому самому класі. Школа це робить на підставі письмового звернення одного з батьків чи інших законних представників. Так можна зробити лише один раз впродовж навчання у початковій школі.

Учнів 3-8 класів можна залишити на повторне навчання, якщо за результатами річного оцінювання вони показали початковий рівень (1-3 бали) в одному з таких предметів: українська мова, математика, алгебра або геометрія. У класах з навчанням мовами корінних народів і національних меншин цей перелік доповнюється мовою навчання. Рішення про повторне навчання ухвалює педагогічна рада школи за погодженням одного з батьків.

За матеріалами Державної служби якості освіти.

джерело -http://osvita.ua/